oferta firm pożyczkowych

Technologia internetowa już nie tylko dla Banków

pożyczki chwilówki

Technologia internetowa oraz jej znaczny rozwój umożliwił bankom pozyskiwanie nowych klientów oraz podniesienie standardów obsługi poprzez mobilne rozwiązania internetowe. Raptowny skok technologiczny przyniósł dużo dobrego dla poprawy jakości obsługi Klienta, zapoczątkował zdrową rywalizację na rynku szeroko pojętych usług finansowych. Nastała era w której otworzyły się możliwości dla instytucji nie będących bankami. To one najczęściej wprowadzają jako pierwsze rozwiązania dotyczące nowoczesnych usług lub produktów z których korzystają klienci czekający na mobilne nowinki technologiczne.

Technologia internetowa – kto przejmuje usługi bankowe?

Głównie niebankowe instytucje finansowe uzbrojone w nowoczesne rozwiązania technologiczne, które dotyczą na przykład systemu płatniczego lub usług działalności pożyczkowej skutecznie konkurują z bankami o klienta. W ostatnim czasie największym zagrożeniem dla banków są instytucje, które pozwalają na przechowywanie depozytów, czy dokonywanie rozliczeń pieniężnych. Dodatkowo mają możliwość wydawania instrumentów płatniczych, jakimi są karty debetowe sygnowane międzynarodowymi instytucjami płatniczymi. Oferowane usługi są niejednokrotnie tańsze niż w bankach oraz wyposażone w możliwości rozliczania transakcji płatniczych w wielu walutach z jednego rachunku pomijając typowe dla banków opłaty transferowe związane z przewalutowaniem waluty transakcji.

Nawiązując do instytucji niebędących bankami, nie sposób nie wspomnieć o nowoczesnych rozwiązaniach takich jak Google Pay, PayPal, PayU, czy też Blik. Rozwiązania te cieszą się w ostatnich latach ogromną popularnością i nie są zarezerwowane wyłącznie dla banków. Analizując proces przejmowania usług od banków przez instytucje pozabankowe, warto zwrócić także uwagę na usługi związane z rynkiem małych pożyczek. W szczególności zwróciłbym uwagę na tak zwane pożyczki za 0 zł.

Technologia internetowa – pożyczka za 0 zł.

Zaciągając u pożyczkodawcy pożyczkę 1000 zł, oddajemy równo 1000 zł po 30 dniach. Aby otrzymać pierwszą pożyczkę za 0 zł, wystarczy się zarejestrować jako nowy Klient u pożyczkodawcy oferującego taki produkt i złożyć wniosek online. Trzeba jednak spełnić określone warunki tzn. posiadać ważny dowód osobisty, posiadać rachunek bankowy oraz numer telefonu komórkowego. Osoby posiadające obywatelstwo inne niż polskie raczej nie mogą skorzystać z tej oferty. Pożyczkę należy oddać w ściśle określonym w umowie terminie, w innym przypadku nie będzie ona darmowa.

Jaki jest powód przejmowania usług bankowych przez instytucje poza bankowe?

To swoisty paradoks, kiedy na polskim rynku usług bankowych, na którym działa kilkadziesiąt banków istnieje popyt na usługi poza bankowe. Jaka jest tego przyczyna?. Otóż mimo dużej konkurencji oraz nasycenia rynku usługami bankowymi wchodzą nowi gracze oferujący uniwersalne rozwiązania za symboliczną opłatą. W zamian dają pakiet usług mobilnych na najwyższym poziomie funkcjonalności oraz bezpieczeństwa. Ich działalność nie podlega regulacjom bankowym oraz wymogom, jakim podlegają banki. Jednym słowem działalność tych instytucji jest tańsza i nie jest obwarowana obowiązkami związanymi z usługami płatniczymi i nie tylko.

Podobnie jest w kwestii działalności pożyczkowej, specjalnie nie używam słowa działalności kredytowej, ponieważ termin ten zarezerwowany jest wyłącznie dla banków. Nowelizacja ustawy antylichwiarskiej, obowiązująca od 11 marca 2016 r., przyczyniła się do ograniczenia maksymalnej wysokości kosztów chwilówek, jednak nie zahamowała ich popularności. Od wejścia ustawy dużo się zmieniło choćby fakt, że jakość, jak i szybkość oferowanych usług nie odbiega od usług bankowych w tym zakresie. Nie zanosi się na to, aby te usługi szły w kierunku niekorzystnym dla odbiorców. Na szczęście na straży konsumentów stoi UOKiK Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który dba o ich prawa, eliminując nieuczciwych przedsiębiorców.