Pożyczki konsolidacyjne

pożyczki chwilówki

Niespodziewane wydatki, nagłe sytuacje losowe, czy też chwilowe kłopoty finansowe to główny powód naszego zainteresowania pożyczkami konsolidacyjnymi. Utrata płynności w budżecie domowym najczęściej powoduje opóźnienia w regulowaniu naszych zobowiązań finansowych. W takiej sytuacji zbawienne mogą okazać się pożyczki lub kredyty konsolidacyjne. Mają one na celu skonsolidować wszystkie nasze zobowiązania i ustalić jedną, wspólną ratę płaconą każdego miesiąca przez określony przez obie strony okres spłaty.  Coraz częściej z pożyczki lub kredytu konsolidacyjnego korzystają osoby pozbawione jakichkolwiek znamion utraty płynności czy też kłopotów finansowych. Kierują się głównie zmniejszeniem comiesięcznych obciążeń z tytułu rat i odsetek oraz ze względu na nowy często dłuższy harmonogram spłat. Trzymając się zasady ?nie spłacaj pożyczki pożyczką? dość często rozważamy konsolidację naszych zobowiązań. Decydując się na to rozwiązanie musimy zapomnieć o tej zasadzie. Kierując się bezpieczeństwem oraz zdrowym rozsądkiem można uznać, że konsolidacja zobowiązań może okazać się rozsądnym rozwiązaniem.

Co powinienem wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym

Kredyt konsolidacyjny zapewnia niższą ratę kapitałowo odsetkową co stanowi niższe miesięczne obciążenie budżetu domowego. Jest i druga ciemniejsza strona tego rozwiązania tj. dłuższy okres kredytowania oraz prowizja za udzielenie kredytu konsolidacyjnego. Należy przy tym pamiętać, że dłuższy okres kredytowania oznacza wyższy koszt kredytu RRSO. Termin ?rzeczywista roczna stopa oprocentowania? wyrażony jest jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Uwzględnia oprócz oprocentowania także pozostałe koszty kredytu (np. prowizje, opłaty, koszty usług dodatkowych niezbędnych do uzyskania kredytu). Podczas ubiegania się o kredyt musimy mieć świadomość, że należy wcześniej zadbać o terminową obsługę wszystkich naszych zobowiązań. Jeśli posiadamy zaległości w dotychczasowych płatnościach co zostało zarejestrowane w bazach BIK, może to spowodować odmowę udzielenia kredytu konsolidacyjnego. Każdą decyzję finansową należy wcześniej dobrze przemyśleć aby nie wpaść w spiralę kredytową powodującą większe nagromadzenie się zaległości finansowych. Reasumując pożyczki konsolidacyjne są dobrym rozwiązaniem pod warunkiem, że ich zaciągnięcie jest posunięciem przemyślanym z uwzględnieniem możliwości finansowych.

Zanim zdecydujesz się na konsolidację zobowiązań

Sprawdźmy dokładnie zapisy w umowie kredytu konsolidacyjnego. Decyzje podejmujmy rozsądnie poświęcając na dokładne zapoznanie się z umową tyle czasu, ile potrzeba. Niech nie zwiedzie nas reklama w prasie czy telewizji. Najważniejsze są wiadomości, które pozyskamy samodzielnie. Takie informacje jak wysokość oprocentowania, prowizja oraz dodatkowe koszty RRSO to absolutne minimum, które należy wiedzieć przed podpisaniem umowy. RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania to termin, który należy dokładnie poznać, bowiem od niego zależy całkowity koszt spłacanego kredytu. Jeśli ktoś nie jest w stanie samodzielnie odszukać wszelkich informacji, zawsze może udać się do dowolnego banku i tam uzyskać odpowiedzi na interesujące nas pytania. Analizując umowę kredytu, należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi paragrafami i podpunktami. Są one równie istotne jak wiadomości zawarte na pierwszej stronie dużą czcionką. To właśnie tutaj paradoksalnie znajdują się najważniejsze informacje. Bardzo często placówki bankowe stosują odnośniki do zapisków na końcu dokumentu. Zwykle posiadają one najmniejszą czcionkę, jednak nie należy ich nigdy pomijać. Na koniec mała przestroga. Raz podpisana umowa jest wiążąca, a jej rozwiązanie jest długotrwałe i wiąże się z kosztowną procedurą, której zakończenie wymaga bardzo często wkroczenia na drogę sądową. Znacznie bezpieczniej jest poświęcić chwilę dłużej na dokładne zapoznanie się z umową, niż pochopnie podjąć złą decyzję.