oferta firm pożyczkowych

Karta kredytowa ? co jest istotne w jej wyborze

pożyczki chwilówki

Obecnie każdy Bank posiada w swojej ofercie oprócz kredytów, karty kredytowe. Skuteczną reklamą stara się nas przekonać, że jest ona nam niezbędna. Czym tak naprawdę jest karta kredytowa?. To produkt finansowy, który może być nam pomocny gdy zabraknie środków na rachunku bankowym. Stanowi wygodny środek płatniczy oparty na udzielonej w karcie linii kredytowej. Spłacone zadłużenie we wskazanym terminie, powoduje brak naliczenia odsetek.


Karta kredytowa – zalety i wady?

Z pewnością karty kredytowe dają komfort i wygodę. Zapewniają możliwość dokonywania płatności w sklepach, online przez internet oraz dokonywania wypłat w bankomatach. Ponadto karta kredytowa daje nam do dyspozycji linie kredytową z gwarantowanym okresem bezodsetkowym. Okres ten jest jednym z najważniejszych atutów karty kredytowej. W tym czasie możemy płacić za swoje rachunki bez kosztów odsetkowych za wykorzystany limit.

Okres pozbawiony odsetek jest różny w zależności od rodzaju karty kredytowej oraz banku, jednak zwykle nie jest dłuższy niż 30 lub nawet 55 dni. Rozliczenie transakcji wykonanych kartą kredytową odbywa się zwykle w cyklach miesięcznych. W terminie spłaty karty kredytowej Klient ma do wyboru, możliwość spłaty kwoty minimalnej ( zwykle jest to 5% ale może wynosić więcej ) wykorzystanego limitu lub dokonać całkowitej spłaty wykorzystanej kwoty limitu w karcie. W tym drugim przypadku posiadacz karty kredytowej nie zapłaci odsetek od wykorzystanego limitu w ramach cyklu określonego umową jeśli ureguluje go terminowo.

Okres bezodsetkowy nie dotyczy transakcji gotówkowych na przykład wypłat z bankomatu. W przypadku spłaty kwoty minimalnej bank zwykle uruchamia na karcie odsetki od pozostałej niespłaconej części kredytu. Oprocentowanie zwykle jest znacznie wyższe od oprocentowania standardowego kredytu i jest minusem tego produktu finansowego.

Przykłady:

Przyjmijmy, że okres rozliczeniowy w przykładowym banku trwa 31 dni i zaczyna się pierwszego dnia w cyklu comiesięcznym. Oznacza to, że w ostatni dzień cyklu 31 dniowego otrzymasz od banku wykaz (wyciąg) wszystkich transakcji oraz całkowite saldo zadłużenia. Jeżeli okres bezodsetkowy trwa 55 dni, to terminem spłaty będzie 25-ty dzień następnego miesiąca. Jeśli dokonasz transakcji pierwszego dnia, to masz na spłatę 55 dni, jeśli 31-ego dnia to 25 dni.


Karta kredytowa zanim ją wybierzesz

Przy wyborze karty kredytowej dobrze jest rozważyć kilka istotnych kwestii np.

– sprawdzić, jaka jest opłata za wydanie karty kredytowej;

– jaka jest opłata za użytkowanie karty kredytowej w skali roku;

– jakie jest oprocentowanie limitu w karcie kredytowej;

– ile wynosi okres bezodsetkowy;

– ile wynosi spłata minimalna;

– wartości dodane otrzymywane za darmo wraz z kartą np. assistance, ,ubezpieczenia, rabaty;

– możliwość ewentualnego rozłożenia zadłużenia z karty na raty.