Rosnące standardy udzielania pożyczek

Pozycja firm pożyczkowych na polskim rynku usług finansowych staje się coraz mocniejsza poprzez rosnące standardy udzielania pożyczek. Zauważamy, że firmy te spełniają najwyższe standardy biznesowe i etyczne. Większość z nich jest Członkiem Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych, co świadczy, że zostały poddane wieloetapowej ocenie i skrupulatnej weryfikacji. Z powodzeniem reprezentują blisko 80 proc. rynku pożyczek pozabankowych udzielanych przez internet w Polsce. W pierwszej kolejności daje się zauważyć wysoki poziom obsługi klienta oparty o nowoczesne rozwiązania technologiczne z zakresu IT. Szybkość obsługi oraz atrakcyjna oferta powoduje, że stanowią pierwszą linię w sprzedaży krótkoterminowych pożyczek do kilku tysięcy złotych. Nie sposób przejść obojętnie obok popularnych darmowych pożyczek, które oferowane są wyłącznie przez pozabankowe firmy pożyczkowe. To nic innego jak zwrot tej samej kwoty pożyczki bez odsetek w umownym okresie zaakceptowanym przez obie strony umowy.

Rynek pożyczek pozabankowych udzielanych przez internet w Polsce rośnie w zawrotnym tempie. W erze mobilnych rozwiązań oraz wszechobecnego internetu można założyć, że w niedługim czasie firmy te będą reprezentować sto procent rynku krótkoterminowych pożyczek udzielanych online.

Bazy BIK i BIG InfoMonitor

Firmy pożyczkowe w założeniu swojej działalności mają maksymalizację sprzedaży pożyczek z zachowaniem bezpiecznego poziomu ryzyka kredytowego. W ostatnich latach w celu dywersyfikacji ryzyka około 90% firm pożyczkowych zaczęło korzystać z baz Grupy BIK (BIK i BIG InfoMonitor) czy ERIF SA. Jednak firmy pożyczkowe traktują nieco inaczej uzyskanie informacje z baz Grupy BIK w odróżnieniu od banków. Negatywne wpisy nie zawsze zamykają drogę wnioskodawcy o pożyczkę w firmie pożyczkowej. Firmy posiadają swoje techniki interpretacji i oceny klienta pozwalające na udzielenie pożyczki mimo negatywnych zapisów. Ta liberalna interpretacja uzyskanych informacji z BIK pozwoliła firmom pożyczkowym w sposób jednoznaczny ograniczyć poziom niespłacanych pożyczek oraz znaleźć sposób na zapobieganie wyłudzeniom.

Fintech w Firmach pożyczkowych

Pozabankowe firmy pożyczkowe od lat stawiają na Fintech. Ich sukces na rynku usług finansowych zawdzięczają głównie poprzez wykorzystywanie potencjału technologicznego w sektorze finansowym. Połączenie rozwiązań IT weryfikujących zdolność kredytową oraz szybki dostęp do kredytu spowodowały, że są w czołówce firm udzielających najwięcej pożyczek w internecie. Rozwiązania technologiczne na dziś to połowa sukcesu tych instytucji. Druga połowa to oczywiście oferta i szybkość obsługi klienta. Zaufanie pożyczkobiorców do firm pożyczkowych rośnie co wpływa ilość udzielanych pożyczek. Pożyczkobiorcy doceniają również nowe możliwości technologiczne ułatwiające im dostęp do pożyczki.